Dünyadan Örnekler


Zaman Bankası sistemi hali hazırda 6 kıtada, Ingiltere, A.B.D, İsrail, İspanya, Portekiz, İtalya, Curacao, Slovakya, Güney Kore, Çin, Japonya, Avusturalya gibi 33 ülkede uygulanmakta. Yani alternatif ekonomiler dünyada hızla büyüyen bir hareket. Zumbara da bu hareketin önemli bir parçası.

Zaman Bankası fikrinin tarihi hediye kültürü ve ekonomisine dayanıyor.

Alternatif ekonomi hareketi içerisinde zaman kavramı ilk olarak 1827 yılında Amerikalı Josiah Warren tarafından kullanılıyor. Warren kişilerin üretim için harcadıkları zamanın sağladıkları servislerin değerini belirlemesi gerektiği fikri ile ortaya çıkarak 3 yıllık bir alternatif ekonomi deneyi olarak Cincinnati zaman merkezini açıyor.

Zaman bankası kavramı ise 1980'lerde Amerikalı hukukçu ve sosyal adalet mücadelecisi Edgar Cahn tarafından ilk kez kullanılmış. 1980 ve 1985 arasında Uluslararası Florida üniversitesi yaşlanma merkezinde bulunan 4500 üye zaman bankası sistemin kullanarak 42,000 servis değişimi gerçekleştirmişler.

Ekonomik güvensizlik, teknolojinin insan emeğinin yerini alması, yaşlı nüfusun artması, kamu sistemindeki ihmaller, büyüyen bütçe açığı ve mahalle ilişkilerinde bozulmalar gibi global sorunlar, zaman bankasının tüm dünyada yayılmasını sağlıyor.

Dünyada zaman bankalarının değişik uygulamaları mevcut. Lokal zaman bankaları dünyadaki uygulamaların içerisinde en yaygın olanı. Genelde toplulukları güçlendirmek amaçlı olarak mahalle bazında başlayan lokal zaman bankaları topluluğun ihtiyaçlarına göre şekillenir. 5-10 kişiden, 100'lerce kişiye kadar çıkabilir.

Chicago Devlet okullarında uygulanan zaman bankası sistemi ABD'de bulunan en büyük okul sonrası yaşlar arası derslere yardım topluluğu. Yaşça büyük öğrenciler kendilerinden küçüklere yardım eder ve karşılığında zaman kredisi kazanırlar. Bu uygulama ilk 4 yılında, 25 okulda uygulanmaya başlanmıştır.

Yine Amerika'da gençlik mahkemelerinde zaman bankası sistemi uygulanmaktadır. Washington'daki şiddet içermeyen gençlerin işlediği suç vakalarının ⅓'ünden fazlası gençlik mahkemelerinde çözülmekte. Gençlerden oluşan jüri üyeleri görevleri karşılığında zaman kredisi kazanırlar. Verilen cezalar arasında topluluk görevi, geri iade, jüri görevi, özür dileme vb. farklı sorumluluklar bulunmaktadır.

Gloucester Remand Hapishanesinde mahkumlar tamir ettikleri bisikletleri gelişmekte olan ülkelere yollarlar ve zaman kredisi kazanarak, ailelerine yardım ederler.

Zaman Bankası fikrini en sistemli şekilde uygulayan ülkelerden biri olan İngiltere'de ilk 5 yılda 140 zaman bankasına ulaşıldı. Ulusal Sağlık Servisi zaman bankası sisteminden nasıl yararlanılabileceği hakkında araştırma başlattı ve zihinsel sağlık örgütü ağı, zaman bankasını kullanmaya başladı.

Zumbara Türkiye'de zaman bankası ve alternatif ekonomi hareketlerinin başlamasını sağlamış ve zaman bankası fikrini sosyal teknolojilerle birleştirerek zaman bankası sistemini daha etkili ve verimli hale getirerek dünyada bu hareketin daha hızlı büyümesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Support Zumbara