Güven


Güven felsefemizZumbara samimi insana, topluluğa ve hayata güvenir. Diğer taraftan toplumda yaşanabilen güvensiz ortamların ve durumların da farkındadır. Zaten Zumbara’nın gerçekleşme sebebi de tekrar bu güven ortamını yaratmak. Yani güven bizler için önemli bir mesele.

Zumbara bir topluluk oluşturma deneyi. Buradaki herkesin en başta güvenilir ve yardımsever olduğunu varsayıyoruz ve her türlü iletişimimizde de bu varsayımımız üzerinden hareket ediyoruz. Zumbara’nın topluluğun bir parçası olma rolünden çıkıp, koruyucu bir üst yönetim haline gelmesi özellikle karşısında durmaya çalıştığımız bir durum.

Bu noktada güven ortamının oluşması için kontrolü topluluğa verecek araçlar geliştirmeye çalışıyoruz. Yaşanan sorunlarda öncelikle kişilerin sorunları kendi aralarında çözmeleri için cesaretlendiriyoruz. Kişileri ve servisleri raporlama olanağı sunuyoruz ve raporları tek tek inceleyerek, rapor eden ve edilen kişiler ile iletişime geçiyoruz. Özel mesajlaşmalar hariç, kişinin Zumbara’daki tüm sürecini görünür hale getiriyoruz. Şu anda üzerine çalıştığımız uygulamalar karşılıklı değerlendirme, referans, engelleme ve reputasyon sisteminin getirilmesi. Yalnız unutmayalım, programlama noktasında kaynak kısıtlılığı yüzünden istediğimiz kadar hızlı ilerleyemiyoruz.

Her ne kadar Zumbara toplulukta güveni sağlamak için bazı araçlar sunsa da, hayal ettiğimiz güvenli topluluğu yaratabilmek her birimizin inancı ve sorumluluk alması ile mümkün.

Zumbara topluluğunun güvenli bir ortam olabilmesi için farklı araçlar kullanıyoruz

 • 1. Zumbara Profili

  Servis değişimi yapmadan önce buluşacağın kişi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için mutlaka o kişinin Zumbara profilini incelemelisin. Profilde bulunan Hakkında kısmı, kişinin daha önce aldığı ve verdiği servisler, Zumbara topluluğunda kaç saat paylaştığı gibi bilgiler o kişi hakkında düşündüğünden daha fazla bilgi toplamanı sağlayacak.

 • 2. Değerlendirme sistemi

  Zumbara'da servis alan kişi, servis veren kişiyi pozitif, negatif veya nötr olarak değerlendirir ve verdiği servis hakkında yorumda bulunur. Tüm bu değerlendirmeler kişinin skorunu oluşturur ve kişinin profilinde görünür halde bulunur. Topluluktaki diğer kişilerin bu kişi ile ilgili izlenimleri bu kişiyi değerlendirme açısından sana çok yardım edecek.

 • 3. Raporlama sistemi

  Zumbaranın güvenli bir topluluk olması her birimize bağlı. Sitede rahatsızlık veren bir servis veya profil olduğunda kolaylıkla bize raporlayabilirsin. Böylelikle sayende Zumbara büyürken güvenli bir yer olmaya devam edebilir.

 • 4. Zumbara Etkinlikleri

  Zumbara düzenli olarak buluşmalar düzenleyerek insanların bir araya gelmesini, paylaşmasını ve birbirlerini daha yakından tanımasını sağlamakta. Bu etkinliklere katılarak Zumbara dünyasında bulunan kişileri tanımak, servis değişimi öncesi güvenli hissedebilmen için sana sunduğumuz diğer bir seçenek.

 • 5. Zaman Merkezi

  Güvenliğin için Zumbaranın sana sunduğu zaman merkezinde buluşmayı tercih edebilirsin. Zaman merkezimizi hala duymadın mı yoksa?

Support Zumbara