Zumbara Topluluk Rehberi


 • 1. Sorumluluk al

  Yeteneklerin hayatın sana sunduğu hediyeler, tecrübelerin hayatın sana getirdikleri... Paylaşma sorumluluğunu al, kimin hayatına nasıl bir etkin olacağını önceden bilemezsin.

 • 2. Servislerini iyi tanıt

  Zumbara topluluğundan almak istediğin servislere hemen teklif gelsin, topluluğa vereceğin servisler bir an önce alıcılarını bulsun, paylaşımlar hızla sürsün, zaman kumbaranı en iyi şekilde kullan isteriz. Bunun için servislerinin açıklamalarını ilgi çekecek şekilde yazman çok önemli. Ayrıca servislerini diğer sosyal ağlarda da tanıtabilirsin, ne de olsa yardımın nereden geleceği belli olmaz.

 • 3. Arama kutusunu iyi kullan

  Almak ve vermek istediğin servisleri girip sana teklif gelmesini bekleyebilirsin ama bu zaman kaybetmen anlamına da gelebilir. Daha önceden girilmiş servisleri incelediğin zaman ihtiyacına direk cevap bulabilirsin.

 • 4. Gelen teklifleri cevapla

  Zumbara esnek bir sistem. Her gelen teklife olumlu bir cevap veremeyebilirsin. Ancak olumsuz bir cevap vermek de bir cevaptır. Karşındakini yanıtsız bırakma.

 • 5. Servis değişimi için zaman ve mekan belirle

  İnsiyatif al, aksiyona geç, bir an önce paylaşmanın keyfine var.

 • 6. Kararlaştırılan zamana sadık kal

  Zumbara'da servis değişimi için kararlaştırdığınız zamanda kararlaştırdığınız yerde ol. Buluştuğun kişinin ne kadar zamanı olduğunu önceden sor ve buna saygılı ol. Almayı veya vermeyi planladığın servisi kararlaştırdığınız zamanda bitirmek de önemli.

 • 7. Zamanını zamanında öde

  Servis aldığın kişiye zamanını ödemeyi unutma. O da senden kazandığı saatlerle ne zamandır yapmak istediği şeyleri yapacak. Başkasının hayatını ertelemesine sebep olma. Evet, aranızda zamanın lafı olmaz ama sistemin devamlılığı için buna özen göstermek önemli.

 • 8. Zaman ödemeni iste

  Servis verdiğin kişi zamanını ödemediğinde zaman ödemeni isteyebilirsin. Bunda çekinecek birşey yok. Ancak unutma Zumbara piyasa ekonomisinden farklı bir yer. Kıtlık bilinci ile değil, bolluk bilinci ile işler. Zumbara’da sadece ve sadece yapmayı sevdiğin, diğer kişilerle paylaşmak istediğin servisleri ver ki herhangi bir sebepten dolayı ödeme gelmezse kendini kötü hissetme.

 • 9. Zamanını özgür bırak

  Zamana paraya davrandığımız alışkanlıklarla davranmamaya çalış. Zaman bu, hepimiz de bol bol var, biz eğer algımızda kısıtlamazsak onu. Momo’da Michael Ende’nin söylediği gibi Zaman yaşamın kendisiydi ve yaşamın yeri yürekti. İnsanlar zamandan tasarruf ettikçe, zaman azalıyordu.

 • 10. Hoşgörülü ol ve olmayana hoşgörülü olmasını hatırlat

  Hepimiz burada birbirimize destek olmak için varız. Bunun ilk adımı da kullandığımız dil. Servislerimizi oluştururken yazdığımız başlık, detaylar, servislerin altına yazdığımız yorumlar, karşımızdakine yazdığımız referanslar, tüm bunlar önce Zumbara dünyasında kullandığımız dili sonra da birlikte yarattığımız dünyanın kimliğini belirliyor. Yapıcı ol, umutlu, cesur, zeki, düşünceli, bilgi veren, komik, tutkulu ol. Toplulukta bulunan her birimizin içindeki ‘en iyi’yi çıkaracak güçte olsun söylemlerin. Unutma tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.

 • 11. Saygılı ol ve olmayana saygılı olmasını hatırlat

  Zumbara güven üzerine kurulu bir topluluk. Bu topluluğun güvenilir olması sana, bana, ona yani hepimize bağlı. Karşındakine saygılı ol ki, paylaşım kültürü yayılmaya devam etsin. Unutma, ufacık bir saygısızca davranış, karşındakinin umudunu kırabilir. Cömert ve saygılı davran. Eğer karşındaki cömert ve saygılı davranmıyorsa, o zaman bu dünyadaki topluluğun anlaşmasını, rehberin kurallarını ona hatırlat. İçtenlikle ve yapıcı bir dille bunu karşıdakinden istediğinde alacağın tepkiye sen bile şaşırabilirsin. Hemen umudun kırılmasın, kolay pes etme, yaşamak istediğimiz bu dünyayı sen, ben, o, hep birlikte yaratıyoruz.

Support Zumbara